پایا نتورک

پایانتورک ارائه دهنده خدمات تخصصی شبکه و امنیت

(VoIP (Voice Over Internet Protocol، فناوری برای انجام ارتباطات صوتی در محیط‌های کاری بر روی شبکه‌های مبتنی بر پروتکل IP است. این فناوری به شما این توانایی را می دهد که با استفاده از رایانه، IP Phone و یا حتی تلفن همراه خود با هزینه‌ایی بسیار کمتر و سرعتی بسیار بالاتر مکالمات تلفنی خود را با داخل و خارج از کشور برقرار کنید و امکاناتی نظیر مدیریت متمرکز دسترسی ها و شماره ها، تعیین سطوح دسترسی، انتقال تماس های تلفنی در بستر شبکه و خطوط تلفن مخابراتی و … را دارا می باشد . شرکت پایانت ورک راه اندازی و پشتیبانی سرویس VOIP را بصورت حرفه ای ارائه می نماید.

نحوه ارسال صوت در فناوری VoIP بدین صورت است که برای ارسال یک سیگنال صوتی در مسافتهای طولانی، قبل از ارسال سیگنال، آن را با استفاده از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال (ADC) ، تبدیل به داده دیجیتال کرده و سپس ارسال می‌کنند و در نقطه پایانی انتقال، با استفاده از یک مبدل دیجیتال به آنالوگ(DAC) مجدداً آن را به سیگنال آنالوگ تبدیل می نمایند، بدین صورت، داده‌های صدای دیجیتال در بسته‌های اطلاعاتی قرار داده شده و پس از ارسال، در مقصد مجددا به صوت تبدیل می گردند. ارسال و ذخیره صدا به صورت دیجیتال امکان اعمال کنترل بیشر و بهتر بر نحوه انتقال صدا را ایجاد می‌کند.  به عنوان مثال می توان داده‌های صدا را فشرده ساخت، مسیر آنان را تعیین کرد و یا حتی آنان را به یک قالب جدید دیگر تبدیل نمود .

 

مزایای استفاده از فناوری voip عبارت است از :

 

ثبت کلیه تماس ها و ضبط مکالمات

انتقال تماس ها

تغییر و جابه جایی شماره ها از طریق کنسول

امکان پاسخگویی اتوماتیک

محدودیت در تماس ها جهت مدیران

سرویس Call Waiting

اعمال محدودیت بر روی تماس با خارج از سازمان و داخل

شماره گیری سریع

امکان نصب و راه اندازی به صورت نرم افزاری و سخت افزاری

سازگاری با شبکه های مخابراتی

کاهش هزینه ها در ارتباطات برون مرزی

امکان مکالمات کم هزینهpc2phone

امکان مکالمات کم هزینهphone2phone

امکان جستجوی افراد و شماره تماس آنها در شبکه

کاهش و یا حذف اپراتور

کاهش تعداد خطوط تلفن مورد نیاز سازمان

کاهش هزینه های تلفن سازمان

عدم محدودیت جغرافیایی

اتصال به مرکز از طریق شبکه

امکان برقراری ارتباط به شبکه مرکزی از طریق وایرلس، اینترانت، اینترنت و هر شکل دیگر ارتباطی

اتصال از طریق گوشی تلفن تحت شبکه، رایانه، تلفن همراه…

عدم نیاز به سیم کشی مجزا

در اختیار داشتن هر شهر یا کشوری را در شهر یا کشور دیگری با استفاده از سیستمVoIP

راه اندازی دفاتر مجازی پاسخگویی

 

سیستم تلفن گویا یا ویپ چگونه کار میکند؟

 

متداولترین کاربرد VoIP برای موارد شخصی و استفاده در منازل ، سرویس های تلفنی مبتنی بر اینترنت است که با محوریت یک سوییچ  تلفن انجام می شود . با استفاده از فن آوری فوق ، استفاده کنندگان می توانند همچنان دارای یک شماره تلفن باشند . در چنین مواردی ممکن است از یک آداپتور نیز استفاده گردد. آداپتور فوق این امکان را دراختیار استفاده کننده قرارخواهد داد تا بتوانند از یک تلفن معمولی نیز استفاده نمایند .
در زمان استفاده از سرویس فوق ، مخاطب شما متوجه این موضوع نخواهد شد که شما از فن آوری VoIP استفاده می نمائید و قادر به تشخیص دقیق تفاوت سرویس فوق نسبت به یک تلفن سنتی نمی باشد . در گذشته ای نه چندان دور ، پیشگامان عرصه های علمی به این نتیجه رسیدند که می توان یک سیگنال را به صورت دیجیتال و در یک مسافت طولانی ارسال نمود . بدین منظور می بایست قبل از ارسال سیگنال ، آن را با استفاده از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال(ADC) ، دیجیتال و سپس ارسال و در نقطه پایانی انتقال،با استفاده از یک مبدل دیجیتال به آنالوگ(DAC) مجددا” آن را به آنالوگ تبدیل نمود .فن آوری VoIP نظیر آنچه اشاره گردید کار می کند . در ابتدا ، صدای دیجیتال شده در بسته های اطلاعاتی قرار می گیرد و پس از ارسال در مقصد مجددا” به صوت تبدیل می گردد. با ذخیره اطلاعات به فرمت دیجیتال می توان بر روی آنان کنترل بهتری را اعمال نمود . مثلا” می توان آنان را فشرده ، مسیر آنان را تعیین و یا آنان را به یک فرمت جدید دیگر تبدیل نمود .
شبکه های مبتنی‌ بر پروتکل TCP/IP از بسته های اطلاعاتی IP تشکیل می گردند ،که شامل یک هدر ( برای کنترل ارتباطات ) و یک paylaod  به منظور مبادله داده می باشند . فن آوری VoIP از بسته های اطلاعاتی IP به منظور حرکت در شبکه و رسیدن به مقصد نهائی استفاده می نماید .

 

نحوه برقراری ارتباط سیستم تلفن ویپ یا تلفن گویا

 

با سیستم های VoIP به یکی از سه روش زیر می توان ارتباط تلفنی برقرار کرد:

 

1) ( gateway  ATA (Analog Telephone Adaptor

 

ساده ترین روش برقراری ارتباط VoIP با استفاده از (ATA( Analog Telephone Adaptor ها که  gatewayهم نامیده می شوند، می باشد. این ابزارها این امکان را به شما می دهند که از تلفن های آنالوگ استاندارد فعلی تان استفاده کنید(اگر هنوز از تلفن های آنالوگ استفاده می کنید). به آسانی می توانید handset استانداردتان را به ATA متصل کنید، سپس ATA را به کامپیوتر یا ارتباط اینترنت تان وصل کنید. با این کار قادر به برقراری ارتباط VoIP خواهید بود. ATA سیگنال آنالوگ را از تلفن استاندارد شما می گیرد و آن را به سیگنال دیجیتال آماده برای انتقال در بستر اینترنت تبدیل می کند. همراه برخی ATAها یک نرم افزار هست که روی کامپیوتر load می شود و شما را قادر می سازد که آن را برای VoIP با دقت پیکربندی کنید.

 

2)  IP Phones

 

دارای یک کانکتور RJ ۴۵ Ethernet به جای کانکتورهای استاندارد RJ ۱۱ هستند. این تلفن ها تمام نرم افزارها و سخت افزارهای لازم برای برقراری ارتباطات VoIP را به صورت built-in دارند. مستقیمأ به روتر شما وصل می شوند و یک ورودی سریع و مقرون به صرفه به دنیای VoIP فراهم می کنند.

 

3کامپیوتر به کامپیوتر

 

این روش آسان ترین روش استفاده از تکنولوژی VoIP است. شرکت های زیادی هستند که نرم افزارهای مقرون به صرفه ای ارائه می دهند که می توانید برای این نوع VoIP از آن ها استفاده کنید. معمولاً تنها مبلغی که باید پرداخت کنید فقط هزینه ماهانه ISP است. تمام آن چه که نیاز دارید یک میکروفون،بلندگو، یک کارت صدای مناسب و یک ارتباط اینترنت با سرعت مناسب است.
شرکت های تلفنی بزرگ امروزه با استفاده از VoIP هزاران تماس تلفنی راه دور را از طریق یک circuit switch به درون یک IP gateway مسیردهی می کنند. این داده ها در طرف دیگر توسط یک gateway دریافت شده و سپس با یک circuit switch محلی دیگر مسیردهی می شود. هر روزه شرکت های بیش تری سیستم های تلفنی VoIP را نصب می کنند و تکنولوژی VoIP در حال رشد است.