زیرساخت شبکه

همانطور که شبکه برای شرکت ها و سازمان ها تبدیل به امری ضروری شده است، برقراری ارتباط بین دفاتر و شعب مجموعه هایی که بیش از یک دفتر یا کارخانه دارند امری اجتناب ناپذیر میباشد. سهولت و سرعت در انتقال اطلاعات، ارتباطات صوتی و تصویری، به اشتراک گذاری منابع و موارد متعدد دیگری وجود دارد که این ارتباطات را ضروری می سازد.این مراکز ممکن است در سطح یک منطقه، شهر، کشور و یا دنیا گسترده باشند

نصب و راه اندازی شبکه :

استفاده از شبکه هاي کامپيوتري در سالهاي اخير رشدي فزاينده داشته و به موازات آن سازمان ها اقدام به برپا سازي شبکه نموده اند . برپا سازي هر شبکه کامپيوتري تابع مجموعه سياست هایي است که با استناد به آن در ابتدا طراحي منطقي شبکه و در ادامه طراحي فيزيکي، انجام خواهد شد.
همچنین بایستی طراحی و پیاده سازی آنها مطابق با نیازهای سازمان و اهداف بلند مدت آن و همچنین کاهش هزینه های بهینه سازی و پیاده سازی مجدد آن انجام پذیرد.
• مشاوره، طراحی و پیاده سازی زیرساخت های شبکه بر اساس معماری لایه ای
• پیاده سازی شبکه بر اسا س تجهیزات CISCO
• سوئیچینگ و پیکر بندی تجهیزات
• Vlaning شبکه
• طراحي و پياده سازي شبكه هاي LAN,WAN
• نصب و راه اندازي شبکه هاي بیسیم (Wireless )
• طراحی و پیاده سازی لینک های دید مستقیم (P2P & P2M)
• ايجاد نود هاي جديد در شبکه
• بررسی و بهبود ساختار شبکه و ارائه ی راهکارهای بهینه سازی
• نصب و راه اندازی سرور
• نصب و راه اندازی انتی ویروس های تحت شبکه
• ارائه خدمات نگهداري و پشتيباني
• نگهداري سخت‌افزارها و تجهيزات شبكه
• توسعه و راه اندازي تجهيزات شبکه
• به روز رساني شبکه از نظر سخت افزاري و نرم افزار
• بررسي وضعيت و توسعه شبکه از نقطه نظر ارتباط با اينترنت

دلیل اهمیت خدمات مربوط به شبکه چیست؟

هر مجموعه ای به طور کلی برای مدیریت و محافظت از داده هایش در جامعه ی امروز که با پیشرفت علم و فناوری نرم افزار ها و زیر ساخت های شبکه ای در آن جایگزین بایگانی ها و آمارگیری های کاغذی شده اند به خوبی نیاز خود به متخصص امور شبکه را حس می کند.

 

 

خدماتی که کارشناسان ما ارائه می دهند :

خدمات مشاوره زیرساخت شبکه

 • مشاوره در طراحی زیرساخت شبکه متناسب با ابعاد شرکت و پیش بینی آینده
 • مشاوره در خصوص وضعیت فعلی زیر ساخت شبکه‌ و شناسایی کاستی ها و نحوه برطرف نمودن آنها
 • مشاوره در خصوص شبکه مورد نیاز برای شروع فعالیت یک شرکت با سازمان
 • مشاوره در خصوص آینده زیرساخت شبکه و آماده سازی بستر شبکه با امکان گسترش در آینده
 • مشاوره در خصوص ایجاد ارتباطات شبکه‌های گسترده و راه‌های ارتباط

خدمات طراحی زیرساخت شبکه

 • طراحی شبکه‌های بزرگ , کوچک و شبکه‌های خانگی با هدف تامین نیازهای شبکه
 • طراحی شبکه‌های متوسط با درنظر گرفتن استانداردهای روز جهان و تامین نیازهای شبکه
 • طراحی شبکه‌های گسترده، مانند کارخانجات و دفاتر مختلف در شهرها و یا کشورهای مختلف و پیاده سازی بستر ارتباطی امن بین شعب آنها
 • طراحی شبکه با توجه به نیاز و بودجه تعیین شده

خدمات اجرا و توسعه زیرساخت شبکه

 • اجرای شبکه‌های کوچک و خانگی با درنظر گرفتن شرایط موجود و استفاده از کابل یا دستگاه‌های بی‌سیم
 • اجرای شبکه‌های متوسط و یا توسعه آن با در نظر گرفتن نیاز کارفرما و برقراری ارتباط مناسب
 • اجرای شبکه‌های گسترده با درنظر گرفتن جغرافیای محل‌ شبکه با استفاده از مدیای مورد نیاز محیط و پروتکل‌های ارتباطی مختلف مانند رادیو، ارتباطات مخابراتی و ارتباطات VPN

روتینگ و سوئیچینگ

با توسعه شبکه سازمان ها و شرکت ها و افزایش کاربرانشان و به مراتب افزایش انواع داده هایی که از بستر شبکه عبور می کنند، دیگر استفاده از سوئیچ های ساده و غیرمدیریتی راهکار مناسبی برای برپایی شبکه نخواهد بود چرا که Data هایی نظیر کنفرانس های تصویری، تلفن تحت شبکه، تصاویر دوربین های نظارتی و هزاران دیتایی که در شبکه ما رد و بدل می شوند یکدیگر را مختل ساخته و به اصطلاح بین آنها collision رخ می دهد و انتقال داده را در سوئیچ ها و روترهای غیر مدیریتی با مشکل مواجه می کنند. راه حل پیشگیری از این مشکل این است که از تجهیزاتی در بستر روتینگ و سوئیچینگ استفاده نمود که بتوانند این دیتاها را مدیریت کرده و با الویت بندی این دیتاها از ایجاد تداخل در انتقال و یا تاخیر در رسیدن به موقع به مقصد جلوگیری کرد.برای این منظورشرکت پایانت ورک  با در اختيار داشتن گروهي خبره از کارشناسان شبکه با مدارک بين‌المللي از کمپاني Cisco و تجربيات ارزشمند در زمينه روتینگ و سوئیچینگ (R & S)  آمادگي ارائه خدمات مشاوره، طراحي و پياده‌سازي سرویس های روتینگ و سوئیچینگ در شبکه های کامپیوتری را به سازمان ها و موسسات دارا مي‌باشد.
با توجه به معماری شبکه و وظیفه هر لایه OSI تجهیزات و تکنولوژی های مورد استفاده در هر قسمت شبکه میتواند متفاوت باشد. بطور مثال  دستگاه هایی که به یک سوییچ متصل میشوند با توجه به ماهیت عملکرد سوئیچ و قرار گرفتن آن در لایه دو مدل OSI ، برای برقراری ارتباط با هم از ارتباطات سوئیچینگ استفاده میکنند .بمعنای دیگر مدیریت ارتباطات در لایه دو مدل OSI را اصطلاحا سویچینگ می نامند .طبیعیست که هر پروتکل و تکنولوژی که در این لایه قرار گیرد در سویچینگ دیتا میتواند ایفای نقش کند .. بطور مثال کارت شبکه ، Vlan ، Trunk ، Stp ، CDP و… همگی در لایه دو شبکه و در ارتباطات سویچینگ قرار میگیرند.در نهایت بطور خلاصه در مسیر یابی فریم ها در لایه دو سویچینگ میگویند.
اما همیشه ارتباطات محدود به یک یا چند سویچ که از طریق لایه دو به هم متصل میشوند ، نمیشود و در شبکه های Enterrpise امروزی در طراحی های استاندارد بسیاری از ارتباطات مبتنی بر لایه سه بوده و اصطلاحا ارتباط روتینیگ بین تجهیزات شبکه برقرار میشود.بعنوان مثال در نظر بگیرید برای برقراری ارتباط بین Vlan های مختلف که طبیعتا از Subnet های مختلف نیز تشکیل شده است طبیعتا نیاز به تجهیزی می باشد که بتواند هدر لایه سه رو درک و بر اساس آن مسیر یابی را انجام دهد. به مسیر یابی پکت ها در لایه سه روتینگ میگویند. تجهیزاتی نظیر روتر ها ، سوئیچ های MultiLayer و فایروال های می توانند نقش Gateway برای شبکه های مختلف را ایفا و برای برقراری ارتباط ما بین آنها پکت ها را مسیر یابی یا روتینگ نمایند.
 • اعمال تنظیمات اولیه:
تنظیم IP و Vlan بندی تنظیمات سطح دسترسی به روز رسانی سیستم عامل (IOS) تنظیم NTP

 

 • بکاپ:
تهیه بکاپ از سیستم عامل و تنظیمات اعمال شده

 

 • مونیتورینگ تجهیزات:
مونیتورینگ مستمر جهت اطمینان از عملکرد صحیح Device به منظور نظارت و مدیریت در شبکه‌ها، ثبت رویدادها، امری ضروری می‌باشد.
بر روی Device‌ها، ارسال رویدادها به سرور از طریق دو پروتکل Syslog و SNMP صورت می گیرد. از این پروتکل‌ها برای نظارت و مدیریت بر Device‌ها، سرورها و کلاینت‌ها در شبکه‌استفاده می شود. پس از فعال کردن این پروتکل‌ها، با استفاده از نرم افزار‌های مخصوص، نظارت روی این Device‌‌ها انجام می گیرد.
شرکت پایانت ورک  با در اختيار داشتن گروهي خبره از کارشناسان شبکه با مدارک بين‌المللي از کمپاني Cisco و تجربيات ارزشمند در زمينه روتینگ و سوئیچینگ (R & S)  آمادگي ارائه خدمات مشاوره، طراحي و پياده‌سازي سرویس های روتینگ و سوئیچینگ در شبکه های کامپیوتری را به سازمان ها و موسسات دارا مي‌باشد.

روش های برقراری ارتباط

ارتباط اینترانتی (Intranet)

از اینترانت میتوان جهت برقرای ارتباط درون سازمانی مانند کنفرانس استفاده کرد. همچنین امکاناتی مانند پست الکترونیک، پست صوتی و یا روز شمار الکترونیکی را میتوان در اینترانت قرار داد.
اینترانت در محدوده یک سازمان طراحی میشود و الزاما این محدوده یک محدوده جغرافیایی نیست.در این روش آنلاین نت  با اتصال دفتر و یا دفاتر مورد درخواست به یکی از زیر ساختهای مخابراتی اعم از ADLS , G.SHDSL و یا فیبر نوری و دریافت سرویس اینترانت مخابراتی ارتباط بین  دفاتر و شعب ار طریق شبکه را تامین می نماید. این روش پیش از هر چیز نیازمند زیر ساخت های مخابراتی لازم در موقعیت دفتر درخواستی می باشد و البته شامل مبلغی بعنوان شارژ ماهیانه برای برقراری ارتباط شعب می باشد.

Internet

امکان ایجاد ارتباط بروی بستر اینترنت نیز ممکن است. اما باید ارتباطی ایمن برقرار گردد تا اطلاعات توسط افراد سودجو در اینترنت مورد سوء استفاده قرار نگیرد که این ارتباط توسط ایجاد تونل بین دو نقطه ایجاد میگردد.
شایان ذکر است که در صورت تعدد و گستردگی نقاط ممکن است از دو یا چند روش ارتباطی بطور همزمان استفاده گردد.
مشاوره جهت برپایی و راه اندازی بهترین نوع ارتباط، ایجاد ارتباطات نقطه به نقطه و یک نقطه به چند نقطه، راه اندازی شبکه های وایرلس و بی سیم، راه اندازی اینترانت و MPLS و برقراری انواع ارتباطات از دیگر خدمات شرکت پایا نتورک برای  ارتباط بین دفاتر و شعب از طریق شبکه به شما میباشد.

ارتباط های نقطه به نقطه (Point to Point)

توپولوژی یا الگوی ارتباط نقطه به نقطهکه point to point  یا به اختصار (P2P)  نیز نامیده می شود، ساده ترین نوع معماری شبکه است که می توان با استفاده از لینک رادیویی وایرلس جهت اتصال دو مکان ایجاد کرد.

با این تکنولوژی می توان یک بستر ارتباطی فی ما بین لینک های کم مسافت که بین دو موقعیت با چند صد متر فاصله و همچنین اتصال با مسافت های زیاد که در دو موقعیت با ده ها کیلومتر فاصله از یکدیگر قرار دارند، برقرار کرد.

همچنین این تکنولوژی ارتباطی بین دو موقعیت در یک خط دیداری، بدون مانع که نسبت به یکدیگر واقع شده اند را برقرار می کند تا میزان عملکرد اتصال وایرلس افزایش یابد. هدف آن برقراری ارتباط امن تنها بین دو نقطه مشخص می باشد. در این روش متقاضی سرویس می بایست از یکی از روشهای فوق الذکر به شبکه آنلاین نت ، اینترنت و یا اینترانت مخابرات متصل باشد پس از این مرحله تیم فنی با ایجاد شبکه خصوصی بین دفاتر امکان انتقال داده امن بین شعب و ایجاد یک شبکه یکپارچه را فراهم می آورد.

معرفی Cisco

شرکت سیسکو سیستمز  شرکت آمریکایی تولیدکننده تجهیزات شبکه  است. این شرکت محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می‌کند و با نام تجاری سیسکو به فروش می‌رساند. از تولیدات این شرکت می‌توان انواع سوئیچ، روتر فایروال،تجهیزات وایرلس و تلفن را نام برد. همچنین این شرکت پیشرو در ارائه پروتکل‌های شبکه است. شرکت سیسکو با تولید طیف وسیعی از تجهیزات شبکه، برای هر سازمانی محصولات خاصی را ارائه می‌کند.

خدمات سیسکو:

یکی از بخش های مهم در اجرای خدمات شبکه ارائه خدمات سیسکو است. مجموعه ی سیسکو یکی از بزرگترین شرکت های حال حاضر در حوزه ی نصب و راه اندازی شبکه از جمله نصب، اتصال روتر و سوییچ میباشد. شرکت ما با استفاده از به جدید ترین استانداردهای اعلام شده در زمینه خدمات شبکه و به ویژه خدمات سیسکو بهترین سرویس ها را به شما ارائه می دهد.

 

این خدمات شامل :
 • استفاده از فایروال های اختصاصی سیسکو برای افزایش امنیت شبکه ی شما
 • سوییچینگ کردن شبکه و اتصال آن به نقاط مختلف به بهترین شکل
 • استفاده از خدمات شبکه و بسترهایی مانند VLAN در اجرای بهتر شبکه
 • استفاده از انواع روترها در اجرای شبکه و همچنین کانفیگ کردن یک شبکه
 • استفاده از بسترهایی مانند Tellnet در خدمات شبکه و سیسکو برای اتصال به نقاط دور دست
و دیگر در خدمات سیسکو که مورد نیاز شما می باشد

زیرساخت شبکه

شرکت پایا نتورک (payaNetwork) افتخار دارد که با استفاده از توان متخصصان خود، بهترین‌ها را در زمینه راه‌اندازی، بهره‌برداری، پشتیبانی و مدیریت شبکه به شما ارائه دهد.
خدمات میکروتیک، مدیریت شبکه و اینترنت پرسرعت بی سیم را از ما بخواهید.

میکروتیک (MIKROTIK)

امروزه محصولات میکروتیک (RoterBoard و RouterOS) بدلیل قیمت بسیار مناسب، امکانات بسیار زیاد و پیکربندی و نصب آسان، هر روزه در حال افزایش سهم خود در بازار شبکه‌های کامپیوتری می‌باشند.

بسیاری از شرکت‌ها دارای چند شعبه هستند که در محل‌هایی دور از یکدیگر واقع شده‌اند. دراین شرایط انتقال حتی یک فایل ساده بین شعب، به پروسه‌ای زمانبر مبدل خواهد شد. با استفاده از خدمات میکروتیک براحتی می‌توان از طرق زیر ارتباط بین شعب را فراهم کرد و شبکه داخلی هر شعبه را برای دیگری قابل دسترس نمود:

 • چنانچه حجم انتفال داده بین شعب بالا نیست، استفاده از بستر اینترنت و ایجاد تونل امن انتقال داده بین شعب راهکاری مناسب و مقرون به صرفه خواهد بود.
 • چنانچه شعب در فاصله‌ای نه چندان دور از هم واقع باشند و حجم انتقال داده زیاد باشد، راهکار مناسب برقراری لینک وایرلس با استفاده از رادیوهای میکروتیک خواهد بود.

خدمات میکروتیک Mikrotik نصب و کانفیگ پیکربندی مدیریت پشتیبانی راه اندازی عیب یابی تعمیر شبکه کامپیوتری روتر روتینگ سویچ سوئیچ سویچینگ سوئیچینگ اکسس پوینت لینک وایرلس بی سیم اینترنت نامحدود VPN PCQ Simple Queue DHCP Firewall DNS NTP Cache Proxy Server Hotspot Hot Spot User Manager Wireless admin تونل وی پی ان پهنای باند دانلود پروکسی پراکسی کش سرور فایروال هات اسپات رستوران

خدمات میکروتیک Mikrotik نصب و کانفیگ پیکربندی مدیریت پشتیبانی راه اندازی عیب یابی تعمیر شبکه کامپیوتری روتر روتینگ سویچ سوئیچ سویچینگ سوئیچینگ اکسس پوینت لینک وایرلس بی سیم اینترنت نامحدود VPN PCQ Simple Queue DHCP Firewall DNS NTP Cache Proxy Server Hotspot Hot Spot User Manager Wireless admin تونل وی پی ان پهنای باند دانلود پروکسی پراکسی کش سرور فایروال هات اسپات رستوران

جالب است بدانید که راه حل این مسئله نیز در خدمات میکروتیک گنجانده شده است: استفاده از Proxy Server یا همان Cache Server.

وبسایت‌هایی که توسط کاربران شما بازدید می‌شوند در حافظه پراکسی سرور ذخیره شده و در صورتی که کاربر دیگری نیاز به بازدید همان صفحه داشته باشد، دیگر نیاز به دانلود مجدد از اینترنت نیست و همان صفحه ذخیره شده به او نمایش داده می‌شود. بدین ترتیب سرعت پاسخگویی به کاربران افزایش یافته و مصرف اینترنت شما کاهش خواهد یافت! البته چنانچه در این بین صفحه بروزرسانی شده باشد، پراکسی سرور متوجه شده و مجدداً صفحه را از اینترنت دانلود می‌کند.

همچنین با توجه به اینکه در این حالت روتر به عنوان واسطه عمل می‌کند می‌توان گزارش‌های کاملی از سایتهای بازدید شده بدست آورد و در صورت نیاز محدودیت‌هایی را در دسترسی پرسنل به سایت‌ها اعمال نمود.

گاهاً به دلایلی بهتر است محدودیت‌هایی را در شبکه داخلی قائل شد. مثلاً:

 • جهت صرفه‌جویی در منابع مالی، فقط برخی پرسنل به پرینتر رنگی دسترسی داشته باشند.
 • برای حفظ مسائل امنیتی، فقط کارشناسان ارشد به محل ذخیره فایل پروژه‌های شرکت دسترسی داشته باشند.
 • یا هر نوع محدودیت دیگری در دسترسی به اجزای شبکه …

این نیازمندی‌ها براحتی توسط میکروتیک پاسخ داده می‌شود.

اتصال چند خط اینترنت برای رفع مشکل سرعت پایین اینترنت و مشکل قطعی خطوط مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این بخش از خدمات شبکه، بدون اینکه نیاز باشد کاربران تغییری در کامپیوتر خود انجام دهند قابل دستیابی است. به این خدمات، اصطلاحاً Load Balancing و مقابله با Failover گفته می‌شود.

اتصال همزمان چند خط اینترنت خدمات میکروتیک Mikrotik نصب و کانفیگ پیکربندی مدیریت پشتیبانی راه اندازی عیب یابی تعمیر شبکه کامپیوتری روتر روتینگ سویچ سوئیچ سویچینگ سوئیچینگ اکسس پوینت لینک وایرلس بی سیم اینترنت نامحدود VPN PCQ Simple Queue DHCP Firewall DNS NTP Cache Proxy Server Hotspot Hot Spot User Manager Wireless admin تونل وی پی ان پهنای باند دانلود پروکسی پراکسی کش سرور فایروال هات اسپات رستوران

خدمات میکروتیک Mikrotik نصب و کانفیگ پیکربندی مدیریت پشتیبانی راه اندازی عیب یابی تعمیر شبکه کامپیوتری روتر روتینگ سویچ سوئیچ سویچینگ سوئیچینگ اکسس پوینت لینک وایرلس بی سیم اینترنت نامحدود VPN PCQ Simple Queue DHCP Firewall DNS NTP Cache Proxy Server Hotspot Hot Spot User Manager Wireless admin Load balance failover mangle routing switching تونل وی پی ان پهنای باند دانلود پروکسی پراکسی کش سرور فایروال هات اسپات رستوران

این خدمات به چند طریق قابل ارائه است:

 • بخشی از کاربران شبکه به خط اینترنت اول و بخشی به اینترنت دوم متصل شوند؛
 • دو یا چند خط اینترنت برای دستیابی به سرعت‌های بالاتر با هم ادغام شوند؛ مثلاً ترکیب دو خط ۱۰Mbps و ۶Mbps برای دستیابی به یک خط ۱۶Mbps.
 • سناریوهای پیشرفته؛ مثلاً پرسنل بصورت عادی به یک خط متصل باشند، چنانچه حجم دانلود از حدی بالاتر رفت، به خط دیگر منتقل شوند و یا هر چیزی که مد نظر شماست.

لازم به ذکرست که چنانچه در یکی از خطوط قطعی اتفاق بیفتد روتر میکروتیک با تشخیص اتوماتیک قطعی، این امکان را دارد که ترافیک شبکه را به خط دیگر منتقل کند.